top of page

Co jsou čakry

Když se věnujete józe, tak dříve či později určitě narazíte na slovo čakra. Je také možné, že si na slovo a hlavně na to, co představuje uděláte nějaký názor ještě před tím, než si sami ověříte, co to vlastně opravdu je.

V dnešní době slovo čakra má takový prapodivný punc něčeho divného, ezoterického, pro někoho neuchopitelného a pro někoho dokonce nereálného. Vtipy o harmonizaci čaker jsou také dost časté. 😀

Když jsem poprvé slyšela o čakrách, bylo to pro mě tak vzdálené téma, jako kdyby někdo mluvil o tom, jak sestrojit raketoplán. Další setkání s tématem proběhlo až po několika letech a už to nebylo o raketoplánu, ale o pocitu, že přesně tohle téma potřebuju. A že o něm potřebuju vědět úplně všechno (haha😜-po několika letech věnování se tématu mám pocit, asi jako když se díváte na hvězdné nebe a poznáte tak 10 souhvězdí. A víte, že jich tam jsou sta tisíce).

Protože, jak již víte, pracujeme s myšlenkou, že je vše energie, tak vás nepřekvapí, že čakry jsou energetické víry, které jsou součástí jemně-hmotného těla (více o konceptu Tří těl naleznete zde: https://www.lenia-yoga.cz/post/koncept-tri-tel-tri-sarira). Čakra znamená, kolo, vír či matice. Již název nás odkazuje k tomu, že je to něco v neustálém pohybu, v interakci s okolím, něco co nasává a pouští. Jednoduše pojďme si říci, že čakry jsou víry skrz něž do těla proudí energie, které energii zpracovávají a nepotřebnou předají zase dále. Protože z konceptu tří těl vyplývá, že jemně-hmotné tělo prostupuje tělo fyzické, tak je zřejmé, že čakry mají vliv i na procesy v těle, což si popíšeme v dalších článcích o jednotlivých čakrách.

Větších či menších čaker máme v těle nepřeberné množství. Povětšinou se hovoří o sedmi hlavních maháčakrách, tedy těch hlavních. Jejich lokace je podél páteře vzhůru. Páteří prochází ústřední energetický kanál šušumna, kterým po té, co dojde k harmonizaci čaker stoupá vzhůru hadí energie kundaliní.

Pokud budeme postupovat odspoda vzhůru, je první čakra kořenová, následuje křížová, pupeční, čakra srdce, krční, třetího oka a sedmá čakra, která je nad prostorem korunní fontanely.

Umístění je celkem jasné, ale na co takové čakry vůbec jsou a proč bychom o nich měli vědět? Už víme, že čakry mají přesah do fyzického těla. Každá z nich má záběr do určitého tělesného prostoru, kšétramu, Proto fyzickou praxí jógy je možné pracovat na tom, kde chceme energii povzbudit, utlumit nebo ji z místa, kde je jí hodně převést tam, kde se jí nedostává. Stejně jako fyzické tělo ovlivňují čakry i naše psychické rozpoložení a v podstatě i jakési základní nastavení, se kterým se rodíme do tohoto života. Například tématem kořenové čakry může být to, jak se vztahujeme k rodině, jak cítíme a ctíme své kořeny, jak pracujeme se strachem, apod.