top of page

Třetí čakra, manipúra

Prostor třetí čakry je pro mě osobně ožehavým tématem. Je to místo, ze kterého se, obrazně řečeno, můžeme nastartovat. Je to prostor, který je přítomný, živý a ohnivý - elementem, který se váže k manipúře je právě oheň.

Oproti prvním dvěma čakrám, kdy se hodně pohybujeme v minulosti, v tom, jak jsme prožili dětství, jaké máme vztahy, vnímám v poli třetí čakry sílu přítomnosti. Je to dáno tím, že oheň je prostě živý, jasný, pohánějící a tvořivý. Dává nám jasný signál, že teď, kdy už víme, jaké jsou naše jistoty, jakými vztahy jsme obklopeni, je čas začít řešit, kdo jsme my. Celkem jasná výzva.

Slovo manipúra bývá překládáno jako "místo drahokamu". Drahokamem je myšlena naše životní síla, ale také ego. Ego je často skloňovaným tématem, ke kterému máme každý jiný vztah a názor. V mnoha filozofiích panuje názor, že ego je potřeba zadupat a zničit, aby mohlo dojít k duchovnímu rozvoji.

V tantrické józe, ze které vycházím, je však zastávána myšlenka toho, že ego se nemá ničit, ale prostřednictvím praxe zjemnit tak, aby nám mohlo a pomohlo přežít v dnešním světě. Bez něj bychom si velmi těžko chránili svůj prostor, hájili své názory a mohli si definovat sami sebe. Ego je to, co se ztotožňuje s tělem a s myslí - tedy s tím, co většina lidí popisuje jako sebe. To jak vypadají, co si myslí, čím jsou. Pokud se ego "vymkne" kontrole, stávají se ego-centrické a ego-maniacké rysy, které dotyčný nekontroluje - spíše je pod kontrolou svého ega, které roste a roste.

Lokace třetí čakry je v okolí pupíku, solar plexu a má vliv na vnitřní orgány v těle - žaludek, střeva, žlučník. Je to prostě oheň, který se mění i na oheň trávící, který nám pomáhá k vitalitě a energii v životě.

Jak jsem psala na začátku. Prostor třetí čakry je pro mě pravděpodobně životním tématem, které si tu mám zpracovat. Je spojena s vůlí a mocí, což jsou témata, která jsem v minulosti ze svého života vyškrtla jako "ne pro mě". A víte jak to je - co si myslíme, že není naše téma může být právě tím největším. Slova vůle a moc znějí tak vznešeně, jako pro krále. Když si je ale dáme "pod lupu", tak zjistíme, že se netýkají jen vladařů. Vůli potřebujeme všichni, abychom se rozhoupali něco začít, ale hlavně ... abychom to také dokončili. Téma moci už také nezní tak strašidelně a dominantně, když si uvědomíme, že moc nemáme používat na ovládání druhých, ale obrátit ji spíš směrem k sobě a převzít zodpovědnost za svůj život.

Oheň má obrovskou transformační schopnost. Co do ohně dáme záleží na nás - co pak zbyde je úplně jiné, než bylo. Aby mohl oheň dobře plápolat a živit naši sílu, měl by mít dané hranice (druhá čakra) a pevný základ (první čakra). Pak nás může provádět životem.


Z jógové praxe vám k tématu mohu doporučit ásány, ve který je hodně zapojený střed těla - prkno, boční prkno, čaturanga, loďka, rotace, trojúhelníky, apod. Stejně tak je vhodný Pozdrav slunci, který s tématem ohnivosti též pracuje.Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page