top of page

Jóga doma/jóga on-line

Jóga v domácím prostředí je velkým tématem. Má své zastánce, ale i “odmítače”, resp. ty, kteří doma jógu cvičit nechtějí z různých důvodů.

Nebudeme ale nyní polemizovat o tom, jaké jsou důvody proto, doma jógu nepraktikovat, ale pojďme se podívat na opak.


Jóga je velmi vhodná pro domácí cvičení. I proto, že k ní nepotřebujeme žádné extra pomůcky. Stačí nám kousek místa a podložka.

Tolik k materiálním věcem a nyní projděme pár zásad, kterých je dobré se držet, aby byla vaše jógová praxe užitečná a hlavně bezpečná.

Nikdy jste na józe nebyli?

Pokud jste nikdy nebyli na lekci jógy a rozhodli jste se s ní začít sami doma, je dobré se řídit heslem “méně a pomalu”. Najděte si na internetu/YouTube lekci jemnější, pomalé jógy, která je určena pro začátečníky. Nebo zkuste pohledat, zda nenajdete přímo ucelený on-line kurz, který se józe věnuje detailně a popisně.

Pro začátečníky mám lahůdku ve formě kurzu, ve kterém probíráme nejen t, jak cvičit, ale i teorii k jógové energetice a čakrám! Najdete ho zde:


Ač se některé pozice zdají být jednoduché a “jasné”, tak jejich správné provedení může být těžší. Naučte se vnímat sebe. Nechoďte do pozic, které vám jsou nepříjemné nebo těžké. A alespoň jednou za čas doporučuji dojít třeba na individuální lekci k lektorovi, který vás může poopravit či nasměrovat ve vašem konání.

Mrkněte na moje lekce - vybrat si můžete z dynamických. čistě protahovacích a zaměřených na nějakou konkrétní část těla: https://www.youtube.com/c/LeniaYoga/featured.


Co od jógy doma očekáváte?

S jakým záměrem vlastně jdete do domácí jógové praxe? Chcete cvičit častěji než jednou týdně ve studiu? Chcete si při józe odpočinout nebo protáhnout?

Myslete na to, že jóga není jen cvičení, ale celý systém, který se může stát životním stylem.

Prvotní, o co se opřete, jsou, ne znalosti jógových pozic, které třeba již máte, ale spíše naladění se na sebe. Však to znáte z lekcí - úvodní zklidnění a ztišení nás vede k tomu, abychom si uvědomili tělo, dech, emoce a myšlenky. Díky tomu zjistíme, jak se máme, jestli jsme unavení a potřebujeme dobít energii, nebo jestli jsme unavení a potřebujeme relaxovat. Tahle zjištění jsou celkem dost podstatná proto, jakou lekci si doma “naordinujeme”.


Naslouchejte svým potřebám Nevynechávejte úvodní posezení, které vám může pomoci dobře se zorientovat v tom, co skutečně potřebujete. Zkuste nejezdit v zajetých kolejích toho, že chodíte na lekce power jógy a je to pro vás tedy vhodné i na domácí praxi.

Zkuste změnu. Zkuste se zastavit a vnímat, co skutečně potřebujete. Protože to, je jóga - vnímání přítomného okamžiku a z něj utvářené vědomé praxe. Berte jako výhodu to, že můžete naslouchat sobě a praxi si přizpůsobit - na veřejných lekcích jógy tuto možnost pravděpodobně nemáte:-).

Stejně tak nevynechávejte závěrečnou relaxaci, která je důležitá pro dousazení procesů v těle, které jste jógou rozhýbali.

Buďte pozorní

Pokud už víte, do jaké fyzické praxe se pustíte, buďte k sobě pozorní a necvičte mechanicky. Víc důležité než to, jakou podložku máte je to, jak se do ní opíráte - zda vám dobře pracují chodidla/zápěstí. Zda můžete v pozicích dýchat a zda je vám tam (v rámci možností a dle typu pozice), příjemně.


Mějte na paměti, že pokud jógujete doma, jste v tom sami. V něčem je to výhoda, v něčem nevýhoda. Můžete se dostat do hlubšího prožitku v pozicích, protože si je korigujete sami - a stejně tak si můžete třeba natáhnout sval, protože neodhadnete svoje možnosti (to se samozřejmě může stát i na lekci ve studiu, ale tam vás na tato úskalí upozorní lektor).

V domácí praxi platí základní jógové principy zesíleně - ahimsá, (nenásilí), pravdivost (satja), aparigráha (neulpívání) a sauča (soucit).Výběr lekce z internetu

Pokud jsou vám zřejmé základní principy, tak pak pravděpodobně dojdete do bodu, kdy nebudete vlastně vědět, jak si takovou lekci doma poskládat.


Na internetu je možné dohledat velké množství kurzů, YouTube je plný jógových lekcí. Vyberte si tu, co s vámi rezonuje.

Pokud vám není sympatické jedno video, neházejte flintu do žita. Vyberte si jiného lektora, jiné video. Nezavrhujte hned celou jógu proto, že vám třeba nesedlo první potkání s ní.

Závěrem

Pokud bych tedy závěrem shrnula doporučení pro domácí praxi do bodů, byly by to tyto:

  • Vnímejte sebe

  • Naslouchejte si, jakou praxi právě teď potřebujete/chcete

  • Vybírejte si takové on-line lekce, které vám jsou sympatické - jak obsahem tak třeba i hlasem lektora

  • Cvičte to, co vám dává smysl - ne to, co vám někdo předkládá jako skvělé

  • Řekněte rodině, ať vám dopřeje chvilku za zavřenými dveřmi - určitě vám vyjdou vstříc a chvíli bez vás vydrží

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page