top of page

Jaká jóga je nejlepší?

Myslím, že otázku “která jóga je nejlepší?” jsem dostala aspoň stokrát.

Lze na tuto otázku vůbec odpovědět nějakým jednoznačným způsobem?

Hned úvodem bych ráda zmínila, že jóga je jenom jedna. Na otázku, “která jóga je pro mě nejlepší”, se tedy po uvedení tohoto faktu těžko odpovídá něco jiného, než “jóga je pro tebe vhodná”…😜


Co vlastně chci?


Ale samozřejmě chápu, o co tazateli jde. Jóga je sice jen jedna, ale zato jejích modifikací, stylů a zaměření je tolik, že je těžké se v nich orientovat.

Věřím, že umím poradit a vždy se s klienty domlouvám, co a jak:-)


První důležitou otázkou je, co vlastně od od jógy a jógové lekce očekáváte - zda chcete spíše pracovat s tělem a dostat tělo do formy nebo zda se chcete spíše věnovat jemnějším technikám, protahování nebo meditaci.

Vše se také odvíjí od toho, zda již máte s jógou nějakou zkušenost nebo zda vybíráte lekci pro první seznámení se s ní.

Otázka, “co od jógy očekáváte” je dobrá i z toho důvodu, že máte příležitost se zamyslet nad tím, co vlastně skutečně potřebujete.

Protože někdy máme nějaké představy a když je vyslovíme nahlas, zjistíme, že představy mohou být na hony vzdálené od našich potřeb.A co potřebuji?

Stejně jako u jakékoliv činnosti je potřeba i dobrá dávka/míra pravdivosti k sobě. Je dobré zhodnotit, jak na tom aktuálně jsem - fyzicky i psychicky a zahrnout to do úvah o tom, jakou lekci si zvolím. Protože naše ego má někdy názor, který se může od skutečné potřeby velmi lišit.

Je též potřeba brát do úvahy aktuální zdravotní stav - u něj je obzvlášť důležitá otázka “která jóga je teď pro mě nejlepší”.

Často se totiž děje, že jedeme