top of page

Jak jóga skutečně pomáhá?

Obrázek autora: Lenka KlatovskáLenka Klatovská

Všichni jsme to zažili – dny, týdny nebo dokonce měsíce, kdy náš život připomíná kolotoč, který se nikdy nezastaví. Termíny, starosti, příliš mnoho povinností a pocit, že se ztrácíme v tom všem. Právě v těchto obdobích mi jóga pomohla nalézt ztracený klid a zůstat vyrovnaná. Ráda bych s vámi sdílela dva inspirativní příběhy mých klientů (true story s pozměněnými jmény😁), kteří našli v józe cestu, jak překonat hektické období.




Příběh 1:

Lenka a cesta k rovnováze

Lenka pracuje jako manažerka v korporátní firmě (nevím, co tam skutečně dělá, ale kdo dané prostředí znáte, určitě se do příběhu dokážete vžít😀) a její kalendář byl většinou nabitý od rána do večera. Každý den se snažila zvládat nároky práce, rodiny a vlastního života, ale postupem času začala cítit, že se ztrácí. Stres se stával součástí jejího života a místo radosti ze života zažívala spíš naprosté vyčerpání a neměla energii ani na věci, které jí baví..

Rozhodla zkusit jógu, na kterou slyšela od kamarádky jen samá superlativa. Zpočátku měla pocit, že to bude jen další "povinnost", ale postupně zjistila, že právě těch pár minut na podložce jí poskytuje klid, který hledala. Jóga pro ni byla cestou k tomu, jak zpomalit a nalézt vnitřní klid uprostřed všeho toho chaosu.

Lenka začala s jednoduchými dechovými cvičeními a jemnými protahovacími pozicemi. Postupně se stávala sebevědomější, nejen na podložce, ale i v životě. Naučila se být laskavější k sobě, rozpoznat, kdy potřebuje odpočinek, a co je opravdu důležité. Dnes říká, že jóga nebyla zázračným lékem na její problémy, ale stala se klíčem k tomu, aby získala zpět svůj život a rovnováhu (vidíte? Zase to, k čemu neustále odkazuji! Vnímat sama sebe!)


Příběh 2: Petr a jeho boj se stresem

Petr je IT specialista a jeho práce vyžaduje neustálé soustředění, dlouhé hodiny u počítače a řešení problémů, které se zdály být bez konce. Kvůli velkému objemu práce začal pociťovat nespavost, stálý pocit únavy a vše mu připadalo bezvýchodné. I když se snažil odpočívat, jeho mysl nikdy nevypínala a stres ho doháněl dokonce i o víkendech.

Jedna z jeho kolegyň mu doporučila jógu jako možný způsob, jak se naučit relaxovat a zbavit se tělesného i psychického napětí. Petr byl skeptický – přece jen, jóga nebyla pro něj. Přišel mu to jako něco, co vyžaduje flexibilitu a klid, který si prostě nemohl dovolit. Ale po první hodině zjistil, že jóga má mnohem větší hloubku, než si kdy představoval.

Petr začal začleňovat do svého života přípravnou meditaci a dechová cvičení, která mu pomáhala nejen se zklidnit, ale také lépe spát. Během týdnů praxe zjistil, že jeho mysl začíná být klidnější a dokáže lépe zvládat stres. Také pocítil, že jeho tělo se postupně uvolňuje, a bolesti, které měl z dlouhých hodin u počítače, se začaly zmenšovat.

Dnes Petr bere jógu jako neoddělitelnou součást svého života. Stává se pro něj nástrojem, jak nejen posilovat tělo, ale hlavně jako záchranný bod, když se vše začíná opět hromadit a stresovat. Díky józe dokáže lépe rozpoznat, kdy se jeho tělo a mysl začíná přetěžovat, a umí zastavit dřív, než to přejde do krajností.


Jógové pozice a dechová cvičení, která pomáhají v hektických obdobích


Dechová cvičení (pránájáma):

  1. Nadi Shodhana (střídavé dýchání nosními dírkami): Toto dechové cvičení pomáhá zklidnit mysl a vyrovnat nervovou soustavu. Nadi Shodhana podporuje rovnováhu mezi levou a pravou hemisférou mozku a je ideální pro okamžiky, kdy se cítíte přehlceni nebo jste pod tlakem. Stačí si najít klidné místo, sednout si pohodlně a střídat dýchání mezi levou a pravou nosní dírkou po dobu několika minut.

  2. Bhramari (čmeláčí dech): Tato technika zahrnuje vydávání bzučivého zvuku při výdechu, což pomáhá uvolnit napětí a zklidnit mysl. Dech čmeláka je skvělý pro uvolnění stresu a navozuje hluboký pocit klidu. Stačí jemně zavřít oči, zakrýt uši prsty a při výdechu jemně bzučet, což pomůže uklidnit nervovou soustavu.

  3. Plný jógový dech: Tato technika zahrnuje dýchání do břicha, hrudníku a klíčních kostí. Pomáhá zvýšit kapacitu plic a podpořit hlubokou relaxaci. Plný dech se skvěle hodí pro chvíle, kdy potřebujete doslova zhluboka dýchat a uvolnit přetížení těla i mysli.


Jógové pozice (ásany):

  1. Balásana (Pozice dítěte): Jedna z nejzklidňujících pozic, která pomáhá uvolnit napětí v zádech a uklidnit mysl. V této pozici se stačí položit na kolena, předklonit se, natáhnout ruce před sebe a položit čelo na podložku. Balásana je ideální pro chvíle, kdy se potřebujete na chvíli zastavit a nalézt klid.

  2. Viparita Karani (Nohy opřené o zeď): Tato pozice pomáhá zlepšit cirkulaci, uvolnit nohy po dlouhém dni a přináší pocit hluboké relaxace. Lehněte si na záda a položte nohy opřené o zeď. Viparita Karani je jednoduchá, ale účinná pozice, která pomáhá zklidnit nervovou soustavu a uvolnit stres.

  3. Supta Baddha Konasana (Ležící motýlek): Tato pozice pomáhá uvolnit kyčle a podporuje otevřenost hrudníku. Lehněte si na záda, spojte chodidla k sobě a nechte kolena klesnout do stran. Je to pozice, která navozuje hlubokou relaxaci a pomáhá se otevřít emocionálním blokům.

  4. Savasana (Pozice mrtvoly): Závěrečná relaxační pozice, která umožňuje tělu a mysli plně se uvolnit. V savasaně ležíte na zádech s rukama volně položenýma podél těla a soustředíte se na dech. Tato pozice pomáhá absorbovat všechny benefity praxe a navozuje pocit klidu a rovnováhy.


Jóga jako cesta k překonání hektických období

Lenka a Petr jsou skvělými příklady toho, jak nám jóga může pomoci v hektických obdobích našeho života. Každý z nás má svůj vlastní příběh a své vlastní výzvy, ale právě v těchto chvílích nám jóga může poskytnout tolik potřebnou podporu a pomoci nám nalézt klid uprostřed chaosu. Nejde o to být perfektní nebo dosahovat složitých pozic, ale o to, být laskavý k sobě a najít si chvíle, kdy se můžeme vrátit k sobě a obnovit svůj vnitřní klid.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page