top of page

Jak dýchat (?)

#dech


Poslední dobou slýchám čím dál tím více to, že klienti, lidé na Facebooku či v různých poradnách pokládají otázky ohledně dechu:

  • jak dýchat?

  • proč dýchám mělce?

  • jak držet pozornost k dechu u jógy?

  • jak držet pozornost k dechu během dne?

Dech je základní lidskou potřebou. Umíme ho hned od narození, nikdo nás ho nemusí učit. Jak je možné, že ve dvaceti, třiceti, čtyřiceti najednou máme potřebu se učit správně dýchat? Kde se nám ztratila ta základní schopnost?

To jsou otázky, které zkusím zodpovědět v tomto článku.

Ale pojďme to vzít trochu oklikou.

Dech je tím, co nás drží na živu. Je jemný a přesto silný. Není cítit, vidět, ani si na něj nemůžeme sáhnout, ale přesto dokáže hýbat naším tělem - do široka, do délky, rozhýbat srdce a další orgány. Tělo bez dechu nemůže být. Za den nadechneme asi 26 000 x! Když jsem poprvé viděla toto číslo, tak jsem byla ohromená! 26 000 x za den dělám něco, co nemusím provádět vědomě, nevím o tom, děje se to i když spím. Jako jestli tenhle zázrak nestojí za bližší zkoumání, tak už nevím, co je zajímavější! 😜

Dech je řízen centrem v plazím mozku, které je napojeno na nervy ovládající dechové svaly. Samozřejmě celý systém je trochu složitější, ale pro naši představu postačí.


V těle jsou i jiné procesy, které nemusíme ovládat a dějí se, jako např. trávení. Ale na rozdíl od něj s dechem můžeme pak i vědomě pracovat. Můžeme dech prohlubovat, zkracovat, zadržovat, ... A to je super, protože když si to uvědomíte, tak z dechu se může pro vás stát skvělý nástroj pro to, jak si ulevit, jak se zklidnit, jak kvalitněji spát či meditovat.


Potenciál dechu tkví nejenom v tom, že nás drží při životě, ale je nástrojem pro to, když se rozhodneme poznávat sebe, když se rozhodneme, že chceme vystoupit z uspěchané denní rutiny a zpomalit se.


Zklidnění a zpomalení. To jsou takové nejčastější důvody, které vedou lidi k tomu, že si začnou všímat dechu a dovedou je například až k józe, které má celou soustavu dechových cvičení pro každou příležitost. 😀