top of page

Drobnosti, které mi udržují čistou hlavu

Hodně se toho nyní píše o tom, jak zvládnout dny, kdy nemůžeme do práce, nebo kdy naopak máme práce tolik, že nevíme, kde nám hlava stojí. Každý máme nějaký způsob, jak se s tím vyrovnat. Anebo nemáte a zkoušíte vše možné? :-)

Dovolím si vám přinést svůj pohled na věc, co funguje a pomáhá mně. Tím “tajemstvím” jsou rituály a pevně dané body v rámci dne. Nechci tím říci, že jsem otrokem nějakého pevně daného kalendáře. To ne - a tahle představa je mi i dost nepříjemná. Mám záchytné body, které mi pomáhají se tak trochu orientovat v čase a hlavně - dodávají mi pocit stability a toho, že vše vím, kde jsem v rámci dne.Jistoty, které si nastavíme v období klidu nám mohou hodně pomoci ve dnech, kdy cítíme chaos, necítíme se dobře v těle z nějakého nespecifikovaného důvodu nebo jsme pod vlivem situace, se kterou si nevíme rady.

Slovo rituál, může vyvolávat pocit něčeho magického a tajemného. Nemusí to tak však nutně být. Rituál je něco, co se opakuje za určitým účelem. Rituálem může být čištění zubů, pokud ho prožíváte přítomně a nejedete jen mechanicky. :-)

rituály

Většinu rituálků provádím hned ráno. Patří mezi ně čtyři základní jógové očisty, o kterých jsem psala zde: https://www.lenia-yoga.cz/post/jogove-ocisty-tak-jak-je-vidim-a-delam.

Protože jsem typ člověka, který potřebuje ráno snídani, přichází čas na mou praxi až během dopoledne.

Osobní praxe je v mém životě rozhodující pro to, abych mohla dělat práci, kterou dělám. Čas na sebe, poznávání se, poznávání toho, co je možné a hlavně posouvání se vždy o kousek dále životem. Věřím, že díky osobní praxi, četbě a samostudiu mohu být lektorem, který vás vede a inspiruje (nebo ne:-)?). Praktikuji vždy mezi 30-60 minutami a praxi si vedu prostě podle toho, co cítím jako užitečné v danou chvíli. Řídím se tělem, tím v jaké fázi cyklu jsem a tím co chci.