top of page

Od Ásán po Změnu života

Nedávno jsem na jednom semináři dostala otázku, co je za jógovými pozicemi, které děláme a jaký je vlastně důvod cvičit jógu ?

Otázka na první pohled triviální, vždyť důvodů, proč cvičit jógu si na internetu můžete přečíst mnoho a mnoho. Od prvotního, “chcete mít krásné tělo, cvičte jógu”, až po “jóga je sjednocení těla a mysli”. to jsou fajn věci, ale dle mě to zcela nevystihuje, co vlastně jóga je a co znamená konkrétně pro mě.

Dovoluji si tedy přinést svůj příspěvek, proč jóga a co je “za” tím, co děláme na otevřených lekcích.


Level 1: "jen" cvičení

K józe jsem se dostala jako většina lidí jako k super cvičení, které doplňovalo ostatní sporty. Postupem času ostatní sporty jaksi odpadly a zůstala “jen” jóga. Důvodů k tomu bylo několik a ve finále jsem je zredukovala do prostého konstatování, že "jóga stačí":-). Cvičila jsem každý den a tělo se mi odvděčovalo tím, že nebolelo, cítila jsem se fit a fyzicky naplněná. Postupem času, mi to ale stačit přestalo. Stejně jako tazatelka, kterou jsem citovala výše, jsem si začala klást otázku, proč vlastně cvičím , co znamenají jógové pozice a co je za tím vším. Začala jsem hledat informace všemožně po internetu, brodila se jejich množstvím. Některé pro mě byly naprosto nesrozumitelné, některé mi dávaly smysl. Po tomto brodění se, jsem upadla do zoufalství, že vlastně nic nevím, nechápu, co čtu a měla jsem pocit, že mi nedává smysl asi fyzická praxe.


Level 2: Jógová energetika

V té době jsem se obrátila na Báru Hu, která na mě svými články a příspěvky na Facebooku působila jako někdo, kdo by mi mohl pomoci se zorientovat. Začala jsem k ní jezdit na soukromé lekce a to dělám do teď. Pomalu a zlehka jsem začala nahlížet do jemné jógové energetiky. Začala jsem si uvědomovat, že pohyb a vlastně všeobecně život, je práce s energií. Energií, která je vše a všude, která má různé kvality a potenciály. Procítila jse, že ta která pozice způsobuje to a to. Už to nebylo takové to počáteční “po józe je mi fajn a proto ji cvičím”. Už to bylo něco silnějšího a přesto jemnějšího. Na úrovni těla i mysli i duše. Seznámila jsem se se systémem čakra jógy, který mne nadchl a který jsem celý minulý rok studovala na výcviku. Zjistila jsem, že s energií lze pracovat, usměrňovat ji či posilovat, tak aby se rozhýbala tam, kde je potřeba. Stálo a stojí to dost sil. Pracovat se sebou přináši nejen to krásné, kdy se cítíte skvěle a vše frčí, jak má. Jsou tam i stinná témata, která se procesem praxe uvádí do pohybu. Zvědomujete si je a vlastně pak záleží na vás, co s tím uděláte. Zda je vezmete do hry a budete s nimi pracovat, nebo je vrátíte zpět, což je kontraproduktivní:-).


Jóga jako průvodce na cestě k sobě samé

Jóga vede k celistvosti, kdy se snažíte stát se nejplnější verzí sebe sama a k tomu nestačí si zacvičit jednou týdně. Ideální je domácí praxe, fajn je zkoušet koncentraci na dech, nebo na něco jiného. K tomu abyste poznali, co je “za”, je nutné zvednout pokličku a trochu se posunout mimo komfortní zónu, ve které si tak rádi lebedíme. Zkoumat se a poznávat, co máme v sobě a jak to ustát v životě při interakci s ostatními.

To je důvod, proč žiju jógou. Je to cesta, která mi dává smysl, ukazuje mi možnosti, dává zkušenost a cítím, že někam vede. Cesta sebepoznávání není jednoduchá, protože pracujeme se sebou. S tím jak jsme upřímní k sobě, jak dokážeme reflektovat své chování a strachy, jak poctivě zpracováváme to, co jsme si v sobě nashromáždili a doufali, že to už nikdy nevyleze na světlo. Hodně se bojíme toho, co vyjde na povrch. Ale “to” uvnitř jsme my. Pracujme s tím a buďme celistvější, plnější a živější.

Přeji nám to všem.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page