top of page

Lotos roste z bahna

Symbolika lotosu je v józe hojně používána a věřím, že pokud chodíte na jógové lekce nebo studujete knihy s jógovou tematikou, tak vám toto úsloví není neznámé. Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak je to myšleno?

Lotos, v našich krajinách leknín, je květinou, která je symboly opředena a velký význam jí přikládají převážně východní náboženství a filozofie.

Jako by lidská mysl nebyla schopna pochopit to, že existuje rostlina, která je tak nádherná, ve svém květu a přitom k růstu nepotřebuje pevnou zem a krásné prostředí. Roste většinou v bahnitých jezírkách, do kterých bychom nestrčili ani nohu, elegantně rozprostře své listy na hladině a když je čas, rozvine květy.


Lotosový květ je symbolem dokonalosti a zároveň toho, že dokonalost je něco, k čemu se postupně dopracujeme vlastní silou a vůlí. A také tím, že částečně dovolíme věcem, aby prostě plynuly.


Skrz bahno vzhůru

Nejčastěji je zdůrazňováno to, že lotos roste z bahna a přesto doroste do dokonalosti a krásy. Odkazuje to k tomu, že pro to, abychom došli vnitřního míru, celistvosti a pochopení sebe, je potřeba projít si “osobním bahnem”. To nebývá úplně populární a proto to také nebývá často uváděno v “reklamě na jógu”. Tam slyšíme o tom, jak nás jóga dovede k blaženosti, ale jaksi se opomíjí to, kudy tato cesta vede.

Když začneme pracovat se sebou skrze jógu (ale i skrze další techniky, terapie, apod.), dojdeme do bodu, kdy se začnou vynořovat naši osobní kostlivci, to, co nás formovalo v dětství, naše přesvědčení. Začneme pochybovat o tom, kdo jsme, jaký má život význam, zda děláme něco smysluplného.

To jsou chvíle, které nebývají příjemné. V podstatě přezkoumáváme to, co žijeme a jak žijeme. Provádíme takovou revizi našich základů a při tom se může třást celý náš systém.

Protože je jóga praxí, která pracuje s celým naším systémem, tedy i s energetickými těly a obaly, tak zákonitě dojde k tomu, že se začnou dít věci nejen takové, že budeme mít pevnější a pružnější tělo, ale také rozhýbeme energii v čakrách, nádí,… Zkrátka celý náš systém reaguje.

A tak jako můžeme mít po praxi rozbolavělé tělo, můžeme mít i zmatenou mysl a trochu bolavou duši.

V psychologii s tímto tématem pracoval např. C.G.Jung, Stanislav Grof a mnozí další, kteří pochopili, že ke světlu se jde skrze stín.

Jóga může být v těchto situacích nápomocná, ale pokud byste měli dojem, že je toho hodně, je dobré obrátit se na terapeuta, který vám může pomoci rozvířené a rozjitřené myšlenky a pocity ukotvit!)

Nejde to jinak?


Mnoho lidí má dojem, že tím, že se začnou věnovat nějaké formě sebe-léčení/józe/meditaci, tak mají zajištěno to, že se jejich život bude jen a jen zlepšovat a že směřují za světlem.

A právě zde je zapotřebí vzpomenout na lotos, který nám připomíná, že je potřeba vyřešit to, z čeho vyrůstáme a o co se v životě opíráme.

Protože když to budeme popírat, budeme chvíli žít v tom, že je vše nádherné, pozitivní a zalité sluncem. Ale pak nás zaskočí to, že nám na hlavu spadne plný kýbl bahna a my si jím stejně musíme projít.

Když se uvolníme ze sevření našim komplexů a toho, co nás drží v nefunkčních cyklech, uvolní se energie, kterou jsme na to spotřebovávali a my se začneme cítit lépe.


Podstata


A co když se na tuto symboliku podíváme ještě hlouběji?

Lotos roste ze semínka. A tohle semínko má v sobě zabudovanou podstatu toho, kým je a jak má růst. Aby jeho život byl naplněný (pokud jsou k tomu životní podmínky).

Podstatou lotosu je jeho potenciál, který ví.

Stejně jako podstata v nás, átmán, čeká, až si budeme chtít rozpomenout na to, kým jsme. Až tomu budou podmínky nakloněné, až se budeme chtít rozvinout do plného květu. V upřímnosti a pravdě a s vědomím, že lotos roste z bahna.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page