top of page

Jistoty a strachy

Jistoty a strachy jsou témata, která lidstvo provází již od počátku věků.

Dnešní doba je náročná - vše jak kdyby se otřásalo v základech. Naše jistoty, v co jsme věřili prochází zkouškami. Už při jarní „premiéře“ tohoto stavu jsme si mnohokrát sáhli na dno - ať už v otázkách rodiny (děti doma, výuka), vztahů (partnerských i jiných, kdy nás vše kolem ponoukalo k tomu se s nikým nevidět a nebo známé podezřívat z nemoci), zdraví či finančního zabezpečení. 


Jak kdyby lidstvo mělo přehodnotit a znovu nalézt pevnost a stabilitu. Situace nás celkem intenzivně nutí zkoumat a zamýšlet se nad tím, jak žijeme a o co se v životě opíráme. Zda máme pevné základy a zda to, co jsme považovali za stálé, dobré a vyhovující takové opravdu je.

Pozorovali jste někdy zvířata, když se něčeho bojí? Když zvětří nebezpečí, jako by zamrzla v prostoru a času. Větří do všech stran a když vyhodnotí, že jim nic nehrozí, otřepou se a pokračují v tom, co měli předtím "rozdělané". Lidé, díky složitějšímu mozku, to mají ( a mnohdy si to dělají), mnohem obtížnější. I když hrozba pomine, strach v těle jako by zůstal. Buď nám někde zamrzne v těle nebo se s ním zaobíráme v mysli. A nejen, že se jím zaobíráme - my dokonce vymýšlíme co by kdyby.... Co by bylo, kdyby hrozba proběhla, co by bylo, kdyby se stalo to, to a to... Prostě neustálý tok myšlenek, které nejsou reálné, ale neustále přitahují naši pozornost.


Silně to vnímám na dětech. Ty řeší situace adekvátní svému věku, ale již dokáží rozjet koloběh strahů a milionů kdyby. Určitě to znáte i ze svého okolí.... A co jim ve většině odpovídáme? "Neboj, to nic není", "Neboj se, vždyť je to blbost", "neboj, to se nemůže stát".

Je v tom samozřejmě paralela a jemná výzva k tomu si říct, kdy je strach reálný, co mě skutečně ohrožuje a ... mega důležité - co s tím udělám!

Nenechme se svázat do pouty. To, jak zapracujeme na sobě se odrazí na našem okolí. Zkusme přezkoumat, zda to, co jsme dosud považovali za důležité, je skutečně pro nás gró a zda tímto směrem stále budeme posílat energii. Hledejme to, co je našimi základy a opřeme se o to.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page