top of page

Jak jóga (z)mění tvoje tělo?

Otázka "Jak jóga změní tvoje tělo", je možná pro většinu z vás/z nás poměrně klíčová. Přeci jen - ruku na srdce - s jógou převážně začínáme kvůli tomu, že chceme mít funkční a ne-bolavé tělo.

Nebudu se teď rozepisovat o tom, jaké svaly jógou rostou a sílí a co se protahuje, ale spíš se chci na dané téma podívat trochu komplexněji.

Jóga, svým velkým záběrem mění nejen to, jak tělo vypadá, ale ovlivňuje i vnitřní pochody v těle, má vliv na orgány, hormony, .. no asi na vše:-). Nechci tvrdit, že je jóga všemocná. Spíš to vnímám tak, že když se začneme sobě věnovat, naslouchat si, a dávat si péči - tedy i péči tělu, tak tělo funguje, tak jak má. A tím pádem nemá žádné větší obtíže.


Praktikováním jógy si v podstatě uvědomujeme to, že jsme tělem a díky tomu získáváme na tělo jiný náhled a můžeme si k němu vybudovat zdravý vztah. Tím, že praktikujeme ásany, začínáme zvolna chápat provázanosti v těle a to, jak moc komplexní tělo je. Že sice pracujeme třeba s posílením rukou, ale je nám jasné, že ruce nejsou izolované od zbytku těla - a tím pádem víme, že pracujeme i se svaly zad a hrudníku (a ty se zas váží k jiným svalovým skupinám,...😀).

Chápu, že tohle zní velmi jasně a může to znít jako klišé, ale věřte mi, že vědět a skutečně si to uvědomit je celkem rozdíl (potvrzeno vlastní zkušeností😜).


Tím, že začneme vnímat tělo jako celek, začne i jako celek fungovat. Svalové řetězce se propojí, páteř se protáhne a díky tomu dech začne volně proudit. Uvolněným a dobře vzpřímeným tělem proudí nejen dech, ale též energie. A víme, že energie, je život.Nervový systém je ovlivňován nejen tím, že se tělo cítí dobře, ale můžeme mu dopomoci i meditacemi a dalšími technikami. Trávicí soustava si užívá to, že dýcháme do břicha, čímž podporujeme její činnost. Hormonální systém, lymfa,... Správnou volbou praxe můžeme skutečně pomoci všem procesům v těle a v podstatě i tak trochu svépomocí odstranit některé problémy (nemluvím zde samozřejmě o velkým bolestech, blocích v těle, či závažných onemocněních).


Zkoumejte to, co vám dělá dobře. Protože když vyzkoumáte, co vám dělá dobře, tak vám dobře bude.😀

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page