top of page
Obrázek autoraLenka Klatovská

Jak odlehčit hlavu, jak odlehčit hlavě

Naši hlavu vnímáme často jako našeho nepřítele. Bolí nás, přijde nám těžká, nedovolí nám dojít vnitřního klidu, protože je přeplněná myšlenkami. Spousta lidí naříká, že jejich hlava může za všechny problémy. Víme, že spoustu toho “máme v hlavě”, ale právě naše hlava nám brání tomu, abychom s tím něco začali dělat.

Díky sedavému zaměstnání naše hlava těžkne pod vlivem gravitace a v důsledku našich ochablých svalů.

Jak si s tím poradit? Jak tedy odlehčit hlavu a jak odlehčit hlavě?

Protože je jóga mnohovrstevná a stejně tak přistupuje i k lidským bytostem, je možné se na téma dívat z různých úhlů.

Jak odlehčit hlavu v rámci fyzického těla?

Pojďte si zavřít oči a zkuste si uvědomit svoji hlavu.

Je vzpřímená? Je předkloněná? Nebo třeba uhýbá do strany?



Naše hlava je uzpůsobena tomu, aby byla hezky v poklidu usazená na prvním obratli. Svaly, které ji podpírají jsou velké a silné a hlavu udrží.


Aby mohla být hlava vzpřímená, je potřeba držet vzpřímeně celou páteř.


  • Posaďte se na sedací kosti a vytáhněte se vzhůru.

  • Uvolněte dolní čelist. Častým nešvarem je to, že tiskneme zuby k sobě, což je celkem kontraproduktivní záležitost - nejen, že si ničíme zuby, ale taky přepínáme krční svaly (schválně si to teď zkuste - zatnout zuby, co to dělá? Mírně dolní čelist vysunout - co to dělá s krkem?).

  • Vnímej svůj obličej - zda je uvolněný, bez “masky” či grimasy. Protože i to, že nám obličej v nějaké grimase zatuhne, tak má vliv na postavení hlavy na krku a na našem celkovém postoji

  • Vnímejte prostor od sedacích kostí ke koruně hlavy

Praktické tipy na to, co s hlavou, když už jsme hezky usazení.


  • Když chceme rozhýbat krk, krční svaly, tak určitě volte jemnost před drsností, pomalost před rychlostí a prožitek před počtem opakování:-). V pozici vždy zůstaňte cca 15 vteřin.

  • Pohyb hlavou dolu a zpátky (klidně mírný záklon) - vnímejte, kde všude cítíte pohyb, zkoumejte, které svaly používáte - možná budete překvapeni, že to nejsou jen svaly na krku, ale i jinde v trupu

  • Hlavu nechte v předklonu a dejte ruce v týl, lokty podél uší - s nádechem se hlavou opřete proti rukám a s výdechem hlava klesá více k “ďolíčku” mezi klíčními kostmi

  • Úklon hlavy do strany - běžte s hlavou kousek víc dozadu, vnímejte velký sval na krku, jak se nádherně protahuje

  • Hlava je v úklonu - bradu zvedejte nahoru ke stopu a pak ji spouštějte dolu ke klíční kosti

  • Kroužky hlavou - začínáme s malými kroužky, které postupně zvětšujeme

  • Jsme v hlubokém předklonu a necháme hlavu zcela volně viset - můžeme zakývat hlavou do všech stran. Zkoumejte, jestli hlava fakt visí nebo ji tak trochu “držíte v záklonu”

  • Postavení ve stoji a usazení hlavy - pozice stavíme odspoda - nejprve dobře zakotvěte chodidla, kolena jsou mírně přikrčená, kostrč zlehka pouštíme dolu. Vytahujeme se za korunou hlavy - ne za čelem! Vnímejte délku těla od chodidel ke koruně hlavy.


Prvotním krokem pro změnu je to, že si uvědomíme, že je něco špatně. Pak začínáme hledat, kde “to je špatně” a následně s tím můžeme něco dělat.

Zkuste si uvědomovat postavení svojí hlavy v průběhu dne - padá vám často dopředu? Je schovaná mezi rameny? Není náhodou v záklonu (to se dobře pozná tak, že máte mírně natočené čelo ke stropu).


Zkuste taky prozkoumat, jak si leháte a jak vstáváte z postele.

Když uleháte - hlava jde jako poslední. Zkuste si lehat přes bok.

Když se zvedáte z postele, rozhodně a zvedejte se přes bok.

A jak odlehčit hlavě?

Já myslím, že (jako u většiny věcí), podvědomě tušíme, CO máme dělat, ale v nějaké vnitřní panice, kterou si v sobě tvoříme, tak si s tím nevíme rady.


Naše hlavy vnímáme jako přeplněné a usoužené. Každou minutu si do hlavy vkládáme nové a nové myšlenky, nápady, a hlavně úkoly a povinnosti.

Jako by každá naše minuta v životě měla a musela být zaplácnuta, i kdyby to mělo být myšlenkou na to, co budu dělat za 5 minut.


Zkoušejte hledat skuliny a mezery, chvíle, kdy se nic v hlavě neděje - jak se u toho cítíte? Je to dobrý nebo máte spíš provinilé pocity, že “nic neděláte”?


Praktické tipy

  • Procházejte se v přírodě

  • Aspoň hodinu před spaním, neřešte pracovní věci, nekoukejte do telefonu a na sociální sítě.

  • Udělejte si před spaním poklidnou chvilku - čtení, poslech hudby, masáž nohou, atd.

  • Meditace

  • Masáže, jóga

  • Posezení s přáteli


Přeji ať se daří hlavu odlehčovat.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page