top of page

Jóga on-line (?)

Jóga on-line. Sousloví, které se před rokem zdálo téměř nesmyslné je nyní něčím, co je úplně normální.


Jak se díváte na jógu on-line? Jak jste se sžili s tím, že když není možné navštěvovat veřejné lekce, tak si můžete se svým lektorem zacvičit doma? Cvičíte? Nebo jste jógu či jiná cvičení úplně vypustili?


Omlouvám se za smršť otázek hned v úvodu! 😀 Pro mě, jako pro lektorku jógy jsou to poměrně klíčové otázky, na které se po celé covid období snažím hledat odpovědí.


Já osobně jsem si jógování přes obrazovku počítače neuměla představit. Vůbec. A najednou to přišlo. Jako jedna z prvních v Čechách jsem rozjela živé jógové lekce přes YouTube. Bylo to jak z nějakého prapodivného filmu. Pandemie a vysílání jógy přes internet. Úplné sci-fi! Postupně se začali přidávat další lektoři a dnes už je velmi málo těch, kdo to nedělají. Každý svým způsobem a podle svých možností.Vypadá to jako jednoduchá záležitost, ale je to celkem náročný proces - na tvorbu i materiální věci - aby video bylo koukatelné a užitečné.


No, ale o tom jsem až tak moc psát nechtěla. 😀 Chtěla jsem nadhodit to, že i když je to jóga on-line, tak má svůj smysl. Věřím, že energie je přenositelná a že je možné ji z lektora cítit. Já do lekcí vkládám stejné úsilí jako když jsem s lidmi v přímém kontaktu. Možná vlastně ještě více, protože smát se do kamery a dělat vtipy a poznámky, a nevidět přímou reakci je ... přinejmenším trochu "psycho". Nevidět, jak se uvolňujete, usmíváte po lekci a další věci mi moc chybí. Ale jsem vděčná, že existuje internet, který nás propojí a umožní nám společně sdílet jógu.


Jóga on-line má samozřejmě i svá úskalí. Pokud si je uvědomíte, dobře pro vás. Protože to, co si uvědomíte, tak na to si můžete dát pozor.

Předkládám pár věcí, které mi psali ti, kteří on-line necvičí. A pokouším se na to reagovat. Třeba zrovna vás přesvědčím.


  • kontrola - mnoho lidí namítá, že cvičit on-line nemá smysl, protože na ně nemůže lektor dohlédnout, opravit je, atd. To sice ano, ale to bychom nemohli dělat nic. Skoro ani sedět - protože i v tom jak sedíme by