top of page

Jóga on-line (?)

Jóga on-line. Sousloví, které se před rokem zdálo téměř nesmyslné je nyní něčím, co je úplně normální.


Jak se díváte na jógu on-line? Jak jste se sžili s tím, že když není možné navštěvovat veřejné lekce, tak si můžete se svým lektorem zacvičit doma? Cvičíte? Nebo jste jógu či jiná cvičení úplně vypustili?


Omlouvám se za smršť otázek hned v úvodu! 😀 Pro mě, jako pro lektorku jógy jsou to poměrně klíčové otázky, na které se po celé covid období snažím hledat odpovědí.


Já osobně jsem si jógování přes obrazovku počítače neuměla představit. Vůbec. A najednou to přišlo. Jako jedna z prvních v Čechách jsem rozjela živé jógové lekce přes YouTube. Bylo to jak z nějakého prapodivného filmu. Pandemie a vysílání jógy přes internet. Úplné sci-fi! Postupně se začali přidávat další lektoři a dnes už je velmi málo těch, kdo to nedělají. Každý svým způsobem a podle svých možností.Vypadá to jako jednoduchá záležitost, ale je to celkem náročný proces - na tvorbu i materiální věci - aby video bylo koukatelné a užitečné.


No, ale o tom jsem až tak moc psát nechtěla. 😀 Chtěla jsem nadhodit to, že i když je to jóga on-line, tak má svůj smysl. Věřím, že energie je přenositelná a že je možné ji z lektora cítit. Já do lekcí vkládám stejné úsilí jako když jsem s lidmi v přímém kontaktu. Možná vlastně ještě více, protože smát se do kamery a dělat vtipy a poznámky, a nevidět přímou reakci je ... přinejmenším trochu "psycho". Nevidět, jak se uvolňujete, usmíváte po lekci a další věci mi moc chybí. Ale jsem vděčná, že existuje internet, který nás propojí a umožní nám společně sdílet jógu.


Jóga on-line má samozřejmě i svá úskalí. Pokud si je uvědomíte, dobře pro vás. Protože to, co si uvědomíte, tak na to si můžete dát pozor.

Předkládám pár věcí, které mi psali ti, kteří on-line necvičí. A pokouším se na to reagovat. Třeba zrovna vás přesvědčím.


  • kontrola - mnoho lidí namítá, že cvičit on-line nemá smysl, protože na ně nemůže lektor dohlédnout, opravit je, atd. To sice ano, ale to bychom nemohli dělat nic. Skoro ani sedět - protože i v tom jak sedíme by odborník jistě našel plno věcí, které je potřeba vylepšit. 😀 Nebojte se toho! Když budete vnímat lektora, netlačit na pilu, nepřepínat se zbytečně a respektovat to, jak se cítíte, kde vás co bolí či nebolí - uděláte dobře.

  • není to ono - no jasně. Jóga on-line není to stejné jako jóga ve studiu. Ale tak kvůli tomu přece nebudeme rok nic nedělat, že ne ... 😜

  • nemám čas a prostor - plně chápu, že najít si čas v nabitém denním programu není lehké. Ale vážně - jde to. Má klientky, které vstávají dřív, aby si zacvičily (v 5:30!). Nebo cvičí s dětmi, které také učí tomu, že máma prostě potřebuje chvilku pro sebe. Není potřeba cvičit pokaždé hodinu. Jsou i kratší lekce. A prostor? Věřte mi, že já mám někdy dny, kdy cvičím v předsíni. Není to teda zrovna moje nejoblíbenější místo, ale dá se.

  • nedonutím se - hmm ... tak to je těžký argument, který je dost neprůstřelný. Člověk si musí sám srovnat proč by měl vstát z gauče a dát si chvilku jógy ...


Argumentů pro i proti je plno. Já se rozhodla hledat ty PRO. Už jen čistě z toho důvodu, že by smysl mojí profese pozbyl smysl. 😜


Díky všem, kdo se mnou jógujete a jste ve spojení! Vážím si toho moc.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários