top of page

Jóga jako forma sebe-péče

Jóga jako forma sebe-péče

To, že je jóga skvělým “nástrojem” pro to, abychom se cítil dobře na těle i na duši, je již známým a často opakovaným faktem.


Tím, že zařadíte jógu do své denní/týdenní rutiny znamená, že jste se určitým způsobem rozhodli, pečovat sami o sebe. Protože nás vede pozorností k nám samotným a tím je důležitou formou sebepéče.

Pojem sebepéče může někomu znít prapodivně a možná trochu narcisticky - ale ruku na srdce. Pro koho jiného jógu děláte? O koho tím pečujete? Komu dopřáváte čas a prostor? Sobě.

Proto je pro mě jasným faktem, že jóga je sebe-péče na všech různých úrovních tohoto slova.Jóga není jen cvičením, při kterém mechanicky plníte pokyny lektora a snažíte se napodobit to, co lektor dělá. Nebo by aspoň taková být neměla.


Lekce jógy vždy začínají “krátkým posezením”, kdy nás lektor vede pozorností dovnitř, k našim pocitům, k tomu co cítíme. Pro někoho, kdo s jógou začíná, to může být zpočátku nezajímavé, zbytné a chybí pochopení proč se tyto techniky dělají.

Ale položte si otázku - proč je důležité věnovat se tomu., jak se cítíme, jak dýcháme, co cítíme v těle,…? Odpověď je nasnadě - přece proto, abychom si uvědomili aktuální stav - to jak se skutečně cítíme a jak nám je. Občas totiž můžeme sklouznout do rutiny, ve které doopravdy nevnímáme to, jak se máme. Můžeme jet v zajetých kolejích a odtrženi od vlastních pocitů, což vede k tomu, že se mohou dostavit pocity prázdnoty, a toho, že nám “něco chybí”. Protože jsme se ale odcizili sami sobě, tak nevíme, jak se dopátrat toho, co skutečně potřebujeme.


Tím, že se díky józe naučíme praxe vedoucí k vnímání skutečnosti, přítomného okamžiku, tak jsme schopni zachytit naše skutečné potřeby a zkoušet je naplnit. Protože nabídka řešení je reakcí na poptávku - pokud však “poptávka zevnitř” chybí, je těžké ji uspokojit.


A jaké jsou základní techniky jógy “pro sebe-péči”?


  • Zastavit (se). Zkuste se zamyslet nad situací, kdy vaše kamarádka/kamarád potřebuje poradit, pomoci, rozklíčovat nějakou situaci. Jak k tomu přistupujete? Mluvíte s ním zatím co třeba pracujete, uklízíte,.. nebo si společně raději sednete ke kávě a v poklidu vše rozeberete? Je pravděpodobnější, že budete mluvit v klidu, ústraní, budete klást otázky a čekat na odpovědi. A co kdybyste takto přistoupili i k sobě? Připadá vám to jako ztráta času nebo jako dobrý nápad? Jedině tak, že si nerušeně zalezeme do sebe, dozvíme se, jak nám skutečně je - protože, ač se to zdá být podivné, o sobě toho často víme mnohem méně než o druhých.

  • Pozorování dechu. Dech odráží mnoho skutečností, které mysli mohou být skryté. Už jen samotné všimnutí si toho, že dýcháme, může být a je formou sebepéče. Můžeme zjistit, že dýcháme mělce a krátce a začít s tím pracovat. Protože prohloubení dechu vede ke zdravějšímu a plnějšímu životu.

  • Vnímání těla. Naučit se vnímat tělo je velkým úkolem pro nás všechny. Když si uvědomíme to, že jsme tělem a naučíme se naslouchat jeho potřebám, dokážeme mu pak dát to, co skutečně potřebuje - od správného dýchání, přes pohyb až k odpočinku. Když naučíme se vnímat tělo a jeho jemné signály toho, co potřebuje, můžeme předejít větším tématům, která jsou již náročnějšího rázu, jako třeba přetížení svalů, přetažení, atd. Můžeme také tělu dávat potravu, kterou skutečně potřebuje, protože vyslyšíme jeho skutečné potřeby

  • Všimnout si pocitů. Všimnout si svých pocitů je velmi důležitou součástí péče o sebe. Protože pocity a emoce jsou důležité - i když plno z nás je odsouvá jako zbytečnou přítěž někam dozadu, do podvědomí. Schválně-kolikrát se vám stalo, že jste byli na někoho nepříjemní, i když dotyčný za danou situaci vůbec nemohl? Jen byl ve špatnou chvíli na špatném místě a schytal něco, co mu nepatřilo. Kdybychom byli častěji a více v kontaktu s našimi pocity, lépe bychom si tuto skutečnost uvědomovali a mohli s ní pracovat.

  • Být vědomý, být přítomný. Naučit se být přítomný životnímu plynutí, jeho barvám a příchutím je nejtěžší disciplínou našeho života. Když si ale uvědomíme, že jsme na světě proto, abychom se tu něčemu naučili, co víc se můžeme naučit, než jak plně prožít dar života?


Jak se věnovat sobě, pečovat o sebe, všímat si sebe je na každém z nás. Jóga nám ukazuje cestu - ale jako se vším, jak s informacemi naložíme je na nás. My jsme ti, kdo žijeme tento život a když za něj převezmeme zodpovědnost, budeme přímo propojeni s jeho plynutím.


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page