top of page

Jóga jako forma sebe-péče

Jóga jako forma sebe-péče

To, že je jóga skvělým “nástrojem” pro to, abychom se cítil dobře na těle i na duši, je již známým a často opakovaným faktem.


Tím, že zařadíte jógu do své denní/týdenní rutiny znamená, že jste se určitým způsobem rozhodli, pečovat sami o sebe. Protože nás vede pozorností k nám samotným a tím je důležitou formou sebepéče.

Pojem sebepéče může někomu znít prapodivně a možná trochu narcisticky - ale ruku na srdce. Pro koho jiného jógu děláte? O koho tím pečujete? Komu dopřáváte čas a prostor? Sobě.

Proto je pro mě jasným faktem, že jóga je sebe-péče na všech různých úrovních tohoto slova.Jóga není jen cvičením, při kterém mechanicky plníte pokyny lektora a snažíte se napodobit to, co lektor dělá. Nebo by aspoň taková být neměla.


Lekce jógy vždy začínají “krátkým posezením”, kdy nás lektor vede pozorností dovnitř, k našim pocitům, k tomu co cítíme. Pro někoho, kdo s jógou začíná, to může být zpočátku nezajímavé, zbytné a chybí pochopení proč se tyto techniky dělají.

Ale položte si otázku - proč je důležité věnovat se tomu., jak se cítíme, jak dýcháme, co cítíme v těle,…? Odpověď je nasnadě - přece proto, abychom si uvědomili aktuální stav - to jak se skutečně cítíme a jak nám je. Občas totiž můžeme sklouznout do rutiny, ve které doopravdy nevnímáme to, jak se máme. Můžeme jet v zajetých kolejích a odtrženi od vlastních pocitů, což vede k tomu, že se mohou dostavit pocity prázdnoty, a toho, že nám “něco chybí”. Protože jsme se ale odcizili sami sobě, tak nevíme, jak se dopátrat toho, co skutečně potřebujeme.


Tím, že se díky józe naučíme praxe vedoucí k vnímání skutečnosti, přítomného okamžiku, tak jsme schopni zachytit naše skutečné potřeby a zkoušet je naplnit. Protože nabídka řešení je reakcí na poptávku - pokud však “poptávka zevnitř” chybí, je těžké ji uspokojit.


A jaké jsou základní techniky jógy “pro sebe-péči”?