Kraniosakrální terapie - proč klid léčí?
- Lenka Klatovská
- 18. 5.
- Minut čtení: 2
Když se poprvé setkáte s kraniosakrální terapií, možná vás překvapí, jak málo viditelného se během sezení děje. Žádné hluboké hnětení svalů, žádné dynamické tahy ani protažení. Jen ticho, jemný dotek a klid. Tak jemný, že máte pocit, že se vlastně vůbec nic neděje. A přesto – právě v téhle jemnosti se skrývá neuvěřitelná síla.
Naše těla jsou téměř neustále v režimu „výkonu“. Přemýšlíme, plánujeme, běháme mezi povinnostmi, často se ani nestihneme pořádně nadechnout. Nervový systém běží v módu „bojuj nebo uteč“, což je skvělé, když nám hrozí nebezpečí – ale dost vyčerpávající, když v tom fungujeme každý den. Protože (díky za to!) v dnešních dnech to nebezpečí není tak silné.
Kraniosakrální terapie vytváří prostor, kde tělo konečně dostává šanci přepnout. Uklidnit se. Vypnout kontrolku. Terapeut jemným dotekem podpoří přirozenou schopnost těla hledat rovnováhu – a tělo to opravdu umí. Někdy stačí několik minut hlubokého klidu a dech se zpomalí, mysl se utiší, svaly povolí napětí, o kterém jste ani nevěděli, že ho nosíte.

Klid, který během sezení zažíváme, není pasivní. Je to vlastně aktivní léčení. Je to okamžik, kdy dáváme sami sobě svolení být, cítit a uvolnit se. A v tom uvolnění se začínají dít zázraky – i když zvenku to vypadá, že se vlastně nic neděje.
Tahle terapie není o „výkonu“, není ani o tom, že se musí něco konkrétního stát. Je o důvěře v proces a o hlubokém naslouchání – tělu, dechu, vnitřnímu rytmu.
Možná právě tohle je to, co v dnešním světě tolik chybí. Klid. Čas. Pozornost. A když to všechno na chvíli dostaneme, naše tělo konečně začne dělat to, co umí nejlépe: léčit se samo, regenerovat, odpočívat, vnímat,...
Srdečně vás zvu na kraniosakrální terapii. Přijďte si dovolit klid. Ten, který léčí.
Comments