Nosní sprcha


Možná už jste slyšeli o "nosní" sprše, možná jí dokonce sami využíváte. Proplachování nosu čirou vodou nebo vodou se solí je využíváno čím dál tím častěji. A je to dobře:-).

Průplach nosu můžete využívat nejen, když ho máte ucpaný, ale je doporučován i na jaře, kdy začínají kvést květiny a my začínáme pšíkat. Voda totiž krásně propláchne a omyje nosní sliznici, spláchne pyl a dochází k úlevě - protože nás v nose nic nedráždí.

Je možné, že konvičku využíváte na doporučení známých a ani Vás nenapadlo, že se jedná o prastarou jógínskou, očistnou techniku džala néti.

V józe je kladen důrez na správné dýchání nosem. Abych dech mohl nosem přirozeně proudit, je tedy logické, zajistit průchodnost a čistotu nosních dírek. Praktikování džala néti pročišťuje a otužuje nosní sliznice a proto, pokud techniku provádíte pravidelně (nejlépe každý den), jste odolní proti rýmě a při dalších virových onemocněních můžete zaznamenat jejich lehčí průběh.


Postup je poměrně jednoduchý - potřebujete v podstatě jen konvičku k tomu určenou, vodu a sůl. Sama za sebe podotýkám, že napoprvé je kromě těchto "materiálních" věcí potřeba i lehká dávka odvahy:-). Vodu využijte takovou, která je Vám příjemná. Teplejší voda lépe odplavuje hleny, díky studenější vodě se zas rychleji otužíte. Voda by měla být lehce osolená (ne moc, protože to pak štípe:-).

A jak na to?

Naplňte konvičku vodou, vsypte asi lžičku soli a jde se na to:-).


Vsuňte hrdlo konvičky do levé nosní dírky a nechte zvolna vodu vtékat. Mějte otevřená ústa, kterými dýcháte! Chvíli se nic neděje, což může vést k mírné panice (😀), ale pak voda začne zvolna vytékat z pravé nosní dírky. Pak vystřídejte strany. Stejně jako vyplachování je důležité pak i vysušení, resp. vyfrkání zbytkové vody. Pokud tak neučiníte, tak by to mohlo třeba v zimě vést k zánětu dutin - když s kapičkami vody v dutinách vyjdete na mráz. "Vyfrkání" provádíme v předklonu, nejlépe nad vanou:-). A máte hotovo.

Jak se cítíte? Možná zjistíte, že po pravidelném opakování máte citlivější čich a cítíte se lépe, takže určitě vyzkoušejte!


Lenka Klatovská
Novinky a informace o mých lekcích -> přihlaste se k odběru!