top of page

Stručná historie moderní jógyMožná to mnohé překvapí, ale jóga, tak jak ji známe dnes, nemá tisíciletou tradici, jak to vyznívá z časopisů a některých internetových článků.

Moderní jóga, kterou v současné době cvičíme, vznikla v devatenáctém století, kdy byl silný kult těla a byla populární švédská gymnastika. Moderní jóga je v podstatě soubor zdravotních, léčebných a gymnastických pozic.

Za zakladatele je považován Krišnamačarija, který stanovil pevný řád pozic a cviků (= ashtanga jóga). Tomuto systému se přibližně kolem roku 1933 začalo říkat jóga, a postupně se k němu přidávaly odkazy na původní tradici jógy, která byla čistě duchovní.

V historii jóga se objevují pozice těla, většinou se však jedná o pozice v sedu,které sloužily ke zklidnění a meditaci. V počátcích jógy hledali učenci odpovědi ohledně vzniku světa, toho co se proč děje, jak se věci dějí, apod. Shrnutí moudrosti dalo vzniknout knize Jógasútra (asi 200 př.n.l.). Za jejího autora je považován indický mudrc Pataňdžali. Hlavním posláním knihy je duchovní růst jedince k dostažení poznání. O této knize více v mém dalším článku:-).

Krišnamačarija založil také první jógovou školu, kde provozoval a učil veřejnost józe. Předával jim nejen praktická cvičení, ale také jim předával učení, která načerpal během svého pobytu v Tibetu. Zde jej vyučoval Sri Ramamohanan Brahmačarija, který mu předával moudrost z nedochovaného spisu Jóga korunta.

Krišnamačarijovi synové i žáci pak učení i praktikování jógy rozvíjeli a prohlubovali. Protože měl každý maličko jiný přístup, vytvořili různé cesty a typy jógy.

Nezapomínejme však, že jóga je jen jedna. Má stejné kořeny i poslání. Každý, kdo praktikuje jógu jí praktikuje proto, aby se cítil dobře. Nezavrhujme proto různé typy jógy. Vyzkoušejte je. A nebo ne. Praktikujte tu, která Vás pohltila právě teď. Třeba jste našli "tu pravou" na celý život. :-)


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page