Jóga nidra

Co je to jóga nidra?

Technika jóga nidra stojí na pomezí relaxace a meditace. Překládá se jako jógový spánek. Jde totiž o to, dostat se někam mezi vědomí a spánek. Spát vědomým spánkem.

Tato technika není nijak zvlášť stará, její kořeny jsou ovšem hluboké. Tuto techniku, tak jak ji dnes praktikujeme, "vymyslel" Svámí Satyananda Saraswati. Údajně jednou usnul při předčítání véd svými žáky. Když se probudil zjistil, že čtené texty vnímal i ve spánku a napadlo ho udělat techniku, při které mysl zůstává bdělá i ve spánku. Vyšel ze staré meditační techniky, která se jmenuje njása, a vytvořil jóga nidru.

Proč jóga nidra

Jóga nidra je skoro meditace

... a meditace je prospěšná pro vaše psychické zdraví

Lekce probíhá pod vedením zkušené "průvodkyně"

Jóga nidra pracuje s vaším vědomím i podvědomím

Pokročilá meditace aneb "jógový spánek"

Jóga nidra se stala v praxi jógy poměrně častou a oblíbenou technikou. Řada učitelů jí dále rozvíjela a upravovala a i sám svámí Satyananda vytvořil několik stupňů.

Jóga nidra rozvíjí vědomí, zklidňuje a uvolňuje, posiluje paměť. Velmi příznivě působí na celé tělo i mysl.

Jóga nidru můžeme provádět kdykoliv během dne - ráno po probuzení abychom načerpali sílu na den, před obědem nebo večeří pro odstranění únavy nebo před spaním pro hluboký a ozdravný spánek.

Stejně jako u všech technik, které pracují s myslí, není vhodná pro lidi s hlubšími duševními a psychickými problémy. 

 
Kde cvičím jóga nidra

Praxi jóga nidra zařazuji nepravidelně, ale často do lekcí Good night&mind. Proto pokud chcete prožít tuto báječnou techniku, kontaktujte mě.

Chcete vyzkoušet relaxaci, pomalejší cvičení jógy, meditaci a jóga nidra? Tak mě mě zavolejte nebo mi napište a společně najdeme vhodný termín. Těším se na Vás :-) Lenia

Odesláním poptávky souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Lenka Klatovská
Novinky a informace o mých lekcích -> přihlaste se k odběru!
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram